Tip: Take a closer look.

Locate the “Unit Price” on the shelf directly below the product. Use it to compare brands and different sizes of the same brand to determine which is the better buy.

Understand price tags
More tips for saving more at the store



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WHAT WE DO

Village Youth provides healthy meals and snacks to children throughout South Florida.

Click here to learn more.